Náučný chodník "Stromy čebovských lesov"
4/2022
Popis lokality
Názov: Čebovská lesostep
Kód územia: SKUEV0035
Kraj: Banskobystrický kraj
Rozloha: 192,335 ha
Správcovia : Správa CHKO Štiavnické vrchy
(na ploche 192,34 ha)
Katastrálne územia : Čebovce, Horné Príbelce
Vyhlasovací predpis: Výnos Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 3/2004-5.1 zo 14. júla 2004
Biotopy, ktoré sú predmetom ochrany
Karpatské a panónske dubovo-hrabové lesy
"Sú to lesy pod vplyvom panónskej oblasti v nížinách a pahorkatinách, na náplavových terasách pokrytých sprašovými hlinami a v širších dnách kotlín. Porasty tvorí predovšetkým dub letný, v pahorkatinách aj dub zimný s hrabom obyčajným. Pôdy sú hlbšie a dobre zásobené živinami splavenými z vyšších polôh. Tieto lesy majú často narušenú štruktúru porastu dôsledkom výmladkového hospodárenia. Pre nenarušené porasty je typické dobre vyvinuté krovinové poschodie. Podrast býva druhovo bohatý, tvorený predovšetkým teplomilnými dubinovými druhmi a druhmi so strednými nárokmi na živiny, pričom prevládajú trávy. Od dubovo-hrabových lesov karpatských sa odlišujú predovšetkým absenciou buka lesného a ostrice chlpatej, ako aj vyšším zastúpením niektorých teplomilných panónskych druhov." (NATURA 2000)
"Biotop tvoria travinno-bylinné porasty, v ktorých prevládajú trsovité druhy zväčša úzkolistých tráv. V priestoroch medzi trsmi sa nachádzajú byliny s prízemnou ružicou listov, nízke plazivé kríčky, druhy tvoriace cibule a jednoročné druhy. Porasty osídľujú plytké, humusovo-karbonátové pôdy na miernych vápencových a dolomitových svahoch alebo plytké pôdy na kryštaliniku a na mladotreťohorných vyvrelinách na strmých skalnatých svahoch a skalných výstupoch. Na ich okraji sa tvoria komplexy s lemovými spoločenstvami. Biotop sa v minulosti často využíval ako extenzívne pasienky. Výskytom sa viaže na pahorkatinový a nižší horský stupeň v Malých Karpatoch, Bielych Karpatoch, Považskom Inovci, Strážovskej hornatine, Slovenskom krase a v celom páse mladotreťohorných pohorí." (NATURA 2000)
Nížinné a podhorské kosné lúky
Dreviny (stromy a kríky) predstavujú významnú zložku životného prostredia a biologickej rozmanitosti (biodiverzity). Sú dôležitým krajinotvorným prvkom, ktorý bez ohľadu na to, či rastú izolovane, alebo tvoria rozsiahlejšie komplexy jedincov (porasty), sú jednou zo základných zložiek ekosystémov. Za ekosystém sa v podstate považuje každý systém jednotnosti organizmu, alebo súboru organizmov s ich prostredím bez ohľadu na to, či je táto jednotnosť z časového hľadiska relatívne trvalá, alebo len dočasná. Dreviny sú sú spojené so životom človeka už od dávnej minulosti.
Nájdete tu stromy:
1. Javor poľný ; 2. Hruška planá; 3. Jarabina brekyňová; 4. Čerešňa vtáčia;
6. Jaseň štíhly; 7. Jelša lepkavá; 8. Brest väzový; 9. Agát biely
A iné.....
Ďalšie informácie z knižných publikácií:
Stromovú etáž tvorí dub zimný, dub cerový, javor mliečny, jarabina brekyňová.
Krovinnú etáž tvorí vtáčí zob, ruža šípová, hloh.
Bylinnú etáž reprezentujú charakteristické druhy dubových teplomilných lesov - lipnica hájna, zvonček broskyňolistý, kručinka farbiarska, kostihoj hľuznatý, mednička ovisnutá, čistec rovný, ďatelina alpínska.
Faunu tvorí - ľabtuška hôrna, strnádka obyčajná, brhlík lesný, sýkorka belasá, slávik červienka, drozd čierny, strakoš obyčajný, kolibkárik čipčavý, glezg obyčajný, ďateľveľký, myšiak lesný, výr skalný, jašterica zelená, cikáda viničná, roháč veľký, vidlochvost feniklový, viac druhov chránených bystrušiek (Carabus montivagus, C.scabriusculus), bol potvrdený výskyt viacerých druhov fúzáčov, kováčikov, krasoňov a motýľov."