"Trúbiaci kameň"

Andezitový Trúbiaci kameň

Názov má práve vďaka dvom otvorom do ktorých treba správne fúknuť a mal by vydať mohutný zvuk. Zatiaľ však nie je jasné, či tieto otvory sú dielom prírody, alebo ich vytvorila ľudská ruka.

Povesť však hovorí:: " Kameň a jeho schopnosť trúbiť využívali na signalizáciu Turci, ktorí v tomto kraji pôsobili v 16 a 17. stor. V okolí by malo byť vraj viac takýchto kameňov a mali by vytvárať akúsi signalizačnú sústavu, Zatiaľ sa nepodarilo nájsť ani jeden z nich a tak majte oči otvorené a možno sa to podarí práve vám.

K tajomstvu tohto kameňa patrí nielen pôvod a účel trúbiacich otvorov, ale aj obrazec a číslice vytesané doň. Čo znamenajú a na čo slúžili, Obrazec môžeme azda chápať ako mapu, pretože sa nápadne zhoduje s okolitou krajinou. Číslice by mohli byť letopočtom, alebo môžu označovať čosi iné, čo sa zatiaľ nevysvetlilo - poradie, vzdialenosť a pod. Kto vie? " (Zdroj: Informačná tabuľa)

Trasa č.1

V lese neďaleko obce Sucháň v okrese Veľký Krtíš sa ukrýva najnevšednejší hudobný nástroj, tzv. Trúbiaci kameň. Ide o mohutnú sopečnú skalu s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po všetkých okolitých dolinách. Len málokto však dokáže na skalu správne zatrúbiť. Nestačí len obyčajné fúknutie. Môžete si to vyskúšať.

Je niekoľko chodníkov ako sa dostať na Trúbiaci kameň. Táto trasa viedla z Horných Plachtiniec a zvládli to aj tie najmenšie deti.

Trasa č.2 

Medzi obcami Sucháň a Čebovce je odbočka na cestu, ktorou sa tiež dostanete k trúbiacemu kameňu. Táto trasa je najmenej náročná a zvládnu ju aj tie najmenšie deti. Od "parkoviska" to trvá peši približne 20 minút .