"                  "

Neďaleko obce Želovce v okrese Veľký Krtíš sa v lone prírody nachádza tiché miesto vhodné na oddych a relax s názvom "Šóšar". Ak si k tomu zoberiete piknikový košík, deku a deti určite vám z takéhoto dňa ostane len príjemný zážitok. Zo spomienok miestnych rodákov a z dostupných informácií sa dozvedám, že "Šóšar" bol navštevovaným kúpeľným, kultúrnym a výletným miestom. Nachvíľu zatvorím oči, myšlienkami sa prenesiem do minulého storočia a odhalím časť krátkeho príbehu, ktorý sa snáď mohol aj takto odohrať......

"Píše sa rok 1960, slniečko príjemne hreje a ja šoférujem svoje nové nablýskané zelené auto a smerujem do kúpeľného "cieľa". V diaľke už vidím niekoľko podlhovastých stavieb ukrytých pod škridlovým klobúkom a za malý okamih už prekračujem brány tohto areálu. Pristavím "tátoša" pred jednou z týchto budov. Na jej priečelí sedí skupinka mužov s fľašou šampanského na stole a usudzujem, že ich témou je určite futbal. Úctivo ma pozdravia, kývnem aj ja a nechávam ich vo fáze výkladu futbalových stratégií. V areáli vidím ešte reštauráciu so šenkom, kde dámy v spoločnosti pánov trávia svoj čas vzájomnými debatami pri šálke dobrej kávy. Prázdne divadelné javisko ožíva ochotníkmi až v popoludňajších hodinách a tanečná plocha priláka tancuchtivých až neskôr večer. Táto sa tu jedenkrát ročne honosne využíva na tanečnú slávnosť pod názvom "Annabál" a je dlhodobou tradíciou ešte z čias Rakúsko-Uhorska. Popri upravenom záhone plnom kvetov pokračujem ďalej k hlavnej budove, kde ma zdvorilo víta personál. Vedia, že dnes prídem len ja a tak sa mi náležite venujú. Sprevádzajú ma až do izby, ktorá bude nateraz mojím druhým domovom a dozvedám sa informácie nielen o kúpeľoch, ale aj známych osobnostiach ktoré tu svoj liečebný pobyt strávili. Voda v kúpeľoch má vraj blahodárne účinky a obsahuje významné množstvo síry, železa a v menšom množstve ďalšie katióny a anióny. Liečia sa tu choroby kĺbov, pohybového ústrojenstva a poúrazové stavy. Našťastie mám len boľavé kĺby a tak pobyt bude skôr dovolenkou s náležitým relaxom a oddychom....................."

Moje myšlienky v minulosti sú náhle pretrhnuté smiechom detí a ja sa vraciam do 21. storočia do roku 2021. Na mieste kde stáli kúpele je oddychový park s altánkom a studňou z ktorej sa aj dnes môžete napiť. Viete aké je zloženie tejto vody? Ja to neviem, ale niekde v mysli mám zafixované, že raz do roka sa môže bezplatne požiadať o analýzu vzorky vody. Ak na to nezabudnem tak to určite urobím a možno z toho vznikne ďalší článok do zbierky obce Želovce. Myslíte, že to je všetko? Nie, je tu ešte niekoľko ručne vyrezávaných drevených zvierat a stromy pre naše zdravie a bytie tak nevyhnutné. Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť možno pri tom natrafíte i na lokalitu Fingó zahalenú tajomstvom slovansko-avarských predkov zo 7. - 8. stor. (870 hrobov).